Choroby tętnic: miażdżyca uogólniona, zator tętnicy płucnej

PORADNIK MEDYCZNY / CHIRURG NACZYNIOWY / CHOROBY TĘTNIC

Choroby tętnic

Najczęściej spotykane jednostki chorobowe:

  • miażdżyca uogólniona,
  • zator tętnicy płucnej (tzw. zatorowość płucna).

choroby tętnic

Zator tętnicy płucnej

Zator tętnicy płucnej – po oderwaniu się od ściany naczynia skrzeplina krwioobiegiem przedostaje się do serca i płuc – stanowi bezpośrednie zagrożenie utraty życia (zator głównej tętnicy). Pierwszy objaw to nagły kłujący ból w klatce piersiowej, narastający w czasie oddychania, z towarzyszącą mu często dusznością, a niekiedy również utratą przytomności. Leczenie: Ostre stany – usunięcie skrzepliny, udrożnienie naczynia i przywrócenie niezaburzonego przepływu krwi. Konieczne usunięcie przyczyny zatoru oraz leczenie objawowe.

Miażdżyca uogólniona

Miażdżyca uogólniona. Choroba ta atakuje w przeważającej części mężczyzn. Nasilają ją takie czynniki jak cukrzyca, palenie tytoniu, dieta bogata w cholesterol, nadciśnienie tętnicze. Miażdżyca wywołuje zmiany w naczyniach doprowadzając do ich zwężenia, a następnie do ich zamknięcia. Najczęstszą chorobą, z którą zgłaszają się chorzy, jest przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Lek. med. Ryszard Zając, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej. Gdańsk. (Archiwum: RZ, PPK, Gdańsk, 19.05.2004)