Skleroterapia kompresyjna. Nieoperacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych

PORADNIK MEDYCZNY / CHIRURG NACZYNIOWY / SKLEROTERAPIA KOMPRESYJNA

Skleroterapia kompresyjna – obliteracja, „nastrzykiwanie” lekami zmienionego żylakowo naczynia. Wybiórcze i dokładne podanie do światła niewydolnej żyły substancji drażniącej celem wywołania odczynu zapalnego ściany naczynia, a następnie powolnego włóknienia i zarośnięcia naczynia – od kilku do kilkunastu ukłuć cienką igłą. Nowoczesna metoda leczenia żylaków, wykorzystywana m.in. do kosmetycznego usuwania tzw. pajączków naczyniowych (np. teleangiektazja na udach).

SKLEROTERAPIA, OBLITERACJA, ECHOSKLEROTERAPIA, MINISKLEROTERAPIA, ELEKTROKOAGULACJA, SKLEROTERAPIA PIANKOWA

Skleroterapia kompresyjna – na czym polega?

Skleroterapia kompresyjna polega na likwidacji przepływu krwi żylnej za pomocą środków farmakologicznych podawanych do światła zmienionego żylakowato naczynia, a następnie zastosowaniu elastycznego opatrunku uciskowego (pończochy). Operację można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych – zabieg trwa najczęściej do 30 minut, nie wymaga znieczulenia, nie uszkadza tkanek, nie powoduje niezdolności do pracy. Zależnie od średnicy żylaka, od jego stopnia zaawansowania oraz indywidualnych właściwości organizmu proces gojenia następuje w czasie od 4 do 6 miesięcy.

Gdy zmianom żylakowatym towarzyszą poważne uszkodzenia głównych, powierzchniowych pni żylnych kończyn dolnych (żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej) wskazane jest leczenie chirurgiczne, skleroterapia zaś może być wykonana jako zabieg uzupełniający po tej operacji.

Skleroterapia piankowa

Metoda stosowana już od lat trzydziestych ubiegłego wieku. Intensywny rozwój w ostatnich latach spowodowany jest stosowaniem nietoksycznych substancji obliterujących, dokładniejszą diagnostyką umożliwiającą wizualizację niewydolnych naczyń (podawanie leku do żyły pod kontrolą USG – echoskleroterapia) oraz lepszymi metodami przeprowadzania samego zabiegu (np. zabieg z użyciem tzw. pianki sklerosantu – skleroterapia piankowa Tessariego).

Skleroterapia kompresyjna

Skleroterapia – odmiany metody

Odmianą skleroterapii jest tzw. mikroskleroterapia – metoda wykorzysywana przy leczeniu tzw. pajączków (wenulektazje, angiektazje, teleangiektazje – wenulo-angiektazje). Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu okularów powiększających i bardzo cienkich igiełek.

Obie metody jako bezpieczne i skuteczne zyskują coraz większą popularność. Nie chcąc dopuścić do tworzenia się poszerzeń żylnych na dużym obszarze ciała, zaleca się poddawanie tym zabiegom co 2-3 lata (z czasem zabiegi krótsze).

Inną metodą zaopatrywania bardzo małych pajączków jest elektrokoagulacja naczynek. Zabieg wykonuje się tak jak zabieg skleroterapii, ale przy użyciu złotych igieł. Zastosowanie igieł pokrytych złotem ma na celu zmniejszenie odczynów skórnych po zabiegu.

Pajączki na nogach?

Tzw. pajączki – rozszerzone i pękające naczynka krwionośne – ze względu na mikroangiostrukturę dzielimy na: wenulektazje (poszerzona część żylna mikrostruktury – odpływ krwi), angiektazje (poszerzone naczynia części tętniczej – napływ krwi) oraz wenulo-angiektazje lub teleangiektazje (poszerzone pogranicze tętniczo-żylne).

Lek. med. Ryszard Zając, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej. Gdańsk. (Archiwum: RZ, PPK, Gdańsk, 17.05.2004)