Gdańsk, Środa, 22 listopada 2017 roku  
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka  
   Strona główna > Miniflebektomia > Chirurgia żył
  Miniflebektomia
 Miniflebektomia / Chirurgia żył
Miniflebektomia
CHIRURGIA ŻYŁ
Miniflebektomia - nowoczesny małoinwazyjny (powoduje minimalny uraz, niewielką bolesność) zabieg chirurgiczny wykonywany metodą Meullera lub Varadaya, polegający na usuwaniu niewydolnych, żylakowato zmienionych gałęzi żylnych przez mikronacięcia (cięcia od 2 do 3 milimetrów) przy użyciu specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. Po kilku dniach można wrócić do aktywności zawodowej. Doskonały efekt kosmetyczny.

Miniflebektomię wykonuję w ramach tzw. chirurgii jednego dnia lub w trakcie właściwej operacji - czyli wycięcia niewydolnego pnia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Zabieg ma na celu jak najmniejszy uraz oraz dobry efekt kosmetyczny.
W przypadku wykonywania zabiegu w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, zabieg trwa od 20 do 40 minut. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga ani hospitalizacji, ani zwolnienia lekarskiego.

Na zdjęciach po prawej przedstawiono zabieg miniflebektomii: Fot. 8 - nacięcie skóry (cięcie 2-3 mm) w znieczuleniu miejscowym. Wprowadzenie narzędzia pod skórę i "wyłowienie" żylaka. Fot. 10 - wydzielenie żylakowato zmienionej żyły podudzia ponad skórę specjalnym narzędziem chirurgicznym. Fot. 12 - przechwycenie żylaka kleszczykami Peana i wyciąganie ponad skórę.

Tak wypreparowany żylak gotowy jest do podwiązania i odcięcia. Miejsce po nacięciu - w zależności od wielkości nacięcia - zamyka się plastrem (strip Er) lub pojedynczym bardzo cienkim szwem. Czasami bardzo małych cięć nie szyje się.

Lek. med. Ryszard Zając
Specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej
Gdańsk, 20.08.2005

  Miniflebektomia
Żylaki
Żylaki
Żylaki
Miniflebektomia
Fot. Ryszard Zając


Strona główna | Chirurg naczyniowy | Zabiegi, porady | Kompresoterapia | Miniflebektomia | Gabinety / Kontakt | Poradnik medyczny
Lek. med. Ryszard Zając, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej.
CHIRURG NACZYNIOWY. Gdańsk, Gdynia 2003-2017 © All Rights Reserved
www.poradnianaczyniowa.com
Projekt, wykonanie, opieka techniczna: ZdroweMiasto.PL, Bydgoszcz, tel. 052 325 46 36 lub 602 704 115
Centrale telefoniczne