Miniflebektomia / Chirurgia żył

Miniflebektomia – nowoczesny małoinwazyjny (powoduje minimalny uraz, niewielką bolesność) zabieg chirurgiczny wykonywany metodą Meullera lub Varadaya, polegający na usuwaniu niewydolnych, żylakowato zmienionych gałęzi żylnych przez mikronacięcia (cięcia od 2 do 3 milimetrów) przy użyciu specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. Po kilku dniach od wykonanego zabiegu można wrócić do aktywności dnia codziennego oraz zawodowej. Miniflebektomia pozwala uzyskać doskonały efekt kosmetyczny.

miniflebektomia

Miniflebektomia wykonywana jest w ramach tzw. chirurgii jednego dnia lub w trakcie właściwej operacji – czyli wycięcia niewydolnego pnia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Ten zabieg chirurgii żył ma na celu jak najmniejszy uraz oraz dobry efekt kosmetyczny.

W przypadku wykonywania zabiegu w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, zabieg trwa od 20 do 40 minut. Miniflebektomia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga ani hospitalizacji, ani zwolnienia lekarskiego.

miniflebektomia

Miniflebektomia

Na opublikowanych zdjęciach przedstawiono zabieg miniflebektomii: Fot. 1 (opublikowana na początku tego artykułu) – nacięcie skóry (cięcie 2-3 mm) w znieczuleniu miejscowym. Wprowadzenie narzędzia pod skórę i „wyłowienie” żylaka. Fot. 2 (powyżej) – wydzielenie żylakowato zmienionej żyły podudzia ponad skórę specjalnym narzędziem chirurgicznym. Fot. 3 (poniżej) – przechwycenie żylaka kleszczykami Peana i wyciąganie ponad skórę.

miniflebektomia

Tak wypreparowany żylak gotowy jest do podwiązania i odcięcia. Miejsce po nacięciu – w zależności od wielkości nacięcia – zamyka się plastrem (strip Er) lub pojedynczym bardzo cienkim szwem. W niektórych przypadkach bardzo małych cięć nie szyje się.

* * *

CHIRURG NACZYNIOWY: Więcej informacji na temat leczenia metodą miniflebektomii uzyskasz podczas wizyty w gabinecie chirurga naczyniowego. Wszelkie informacje dotyczące sposobu oraz możliwości rejestracji pacjentów w GABINECIE CHIRURGA NACZYNIOWEGO są dostępne w zakładce KONTAKT. Przyjmowani są pacjenci tylko po wcześniejszej rejestracji telefonicznej! Rejestracja: tel. +48 600 086 240.

Lek. med. Ryszard Zając, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej. Gdańsk, 20.08.2006